Ludzie Witelonki
dr inż. Paweł Dąbrowa
Nauczyciel akademicki w Collegium Witelona Uczelnia Państwowa oraz oficer pożarnictwa w Państwowej Straży Pożarnej.
Przedmiotem zainteresowań jego prowadzonej działalności badawczej jest współpraca organów administracji państwowej w zakresie zapobiegania wystąpieniu sytuacji kryzysowych, przygotowania do przejęcia nad nimi kontroli w drodze zaplanowanych działań, reagowania w przypadku ich wystąpienia oraz odbudowa elementów infrastruktury krytycznej, w tym efektywnego sposobu przywracania podstawowych potrzeb bytowych oraz ciągłego usprawniania systemu zarządzania kryzysowego. W ramach Unijnego Mechanizmu Ochrony Ludności odbył wiele szkoleń podnoszących kwalifikacje zawodowe i kompetencje w obszarze zarządzania kryzysowego oraz ochrony ludności przez co dysponowany jest do działań na arenie międzynarodowej. W ramach Unijnego Mechanizmu Ochrony Ludności ukończył kusy i szkolenia:
- “Kurs wprowadzający UMOL” we Włoszech w 2011 r.,
- “Zarządzenie operacyjne podczas sytuacji kryzysowych” w Niemczech/Danii w 2015 r.,
- “Rozpoznanie podczas działań międzynarodowych” na Cyprze w 2017 r.,
- “Zarządzania modułami ratowniczymi” na Słowenii w 2017 r. ,
- “Współpraca modułów ratowniczych” w Chorwacji w 2017 r.,
- “Współpraca ekspertów podczas działań międzynarodowych” w Szwecji w 2018 r.,
- “Negocjacje i podejmowanie decyzji” w Austrii w 2020 r.
- “Zarządzania na poziomie strategicznym” w Austrii w 2022.
- “Zarządzania sztabem podczas działań międzynarodowych” w Estonii w 2022
- “Warsztaty dla certyfikatorów Komisji Europejskiej w zakresie międzynarodowych zrespołów ratowniczych” w 2022 we Włoszech.
Brał udział w licznych konferencjach na poziomie krajowym i międzynarodowym.
W ramach wolontariatu na rzecz fundacji Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej, finansowanego z programu „Polska pomoc” Ministerstwa Spraw Zagranicznych, nadzorował szkolenia i działalność pierwszego w Kenii Centralnego Ośrodka Szkoleniowego dla strażaków. Jego działania koncentrowały się na szerzeniu wiedzy z zakresu bezpieczeństwa pożarowego, ratownictwa i zarządzania kryzysowego. Prowadził również szkolenia dla lokalnych przedstawicieli władz w Kenii i Etiopii.
W 2021 oraz w 2022 roku dowodził polskimi działanimi ratowniczymi podczas pożarów wielkopowierzchniowych w Grecji oraz we Francji. Jest jedynym z Polski certyfikatorem wyznaczonym przez Komisję Europejską do sprawdzania przygotowania międzynarodowych komponentów ratowniczych w latach 2024-2026. Swoje doświadczenie i wiedzę zdobywał podczas licznych ćwiczeń, szkoleń i warsztatów zagranicznych, m.in. w Szwecji, Chorwacji, Francji i Włoszech.